Keräyksen taustaa

Luonnonvarakeskus (Luke) hyödyntää DNA-analyyseilla saatua tietoa eri alueiden susiyksilöistä susikannan seurannassa ja vuosittaisessa kanta-arviossa. Näytteitä kerätään Suomen riistakeskuksen kanssa koordinoidulla vapaaehtoiskeräyksellä sekä Luken henkilökunnan omana työnä. DNA analysoidaan susien ulostenäytteistä, joita kerätään susien lauma- ja parireviireiltä. Lisäksi DNA määritetään metsästetyistä susista, poliisin luvilla ammutuista, kuolleena löydetyistä sekä pannoitetuista susista.

Riistahavainnot.fi-verkkopalvelussa julkaistaan DNA-analyyseista saatuja tietoja. Syksyllä 2015 palvelussa julkaistiin myös Lounais-Suomessa vuosina 2013–2015 Turun yliopiston tutkimusprojektissa kerättyjen näytteiden tulokset. Yksilötiedot metsästetyistä ja poikkeusluvilla ammutuista, kuolleena löydetyistä ja pannoitetuista susista viedään palveluun vuodesta 2014 eteenpäin.  Uutta yksilöintitietoa palveluun päivitetään noin kolme kertaa vuodessa.

Palvelussa kerrotaan DNA-näytteiden perusteella selvinneet tiedot lajista (susi, koira, koirasusi), yksilö (oma ID-tunnus jokaiselle yksilölle) ja määritetty sukupuoli. Lisäksi jokaisesta näytteestä kerrotaan, mistä ja milloin se on kerätty, miten tuore näyte on sekä näyttenumero, jonka avulla näytteenottaja voi seurata lähettämäänsä näytettä.

Jokaisella kerätyllä näytteellä on oma näytenumeron, jonka näytteenottaja saa itselleen luovuttaessaan näytteen alueensa keräysvastaavalle. Yksilölle annetun ID-tunnuksen perusteella voidaan tarkastella myös samasta yksilöstä löydettyjä muita näytteitä.

Tuloksia voi tarkastella karttanäkymän lisäksi taulukkomuodossa, jolloin näytteitä voi jaotella esimerkiksi keräysalueen perusteella.

Keräysverkoston avulla lisätietoa susikannasta

Suomen riistakeskus luo ja kouluttaa keräysverkoston vapaaehtoisista metsästäjistä ja luonnossa liikkujista. Kullakin keräysalueella on nimetty vastuuhenkilö, joka kokoaa ulostenäytteet ja toimittaa ne eteenpäin tutkittaviksi. Keräysalueet valitaan siten, että saatava tieto kartuttaa kokemuksia menetelmästä ja tukee samalla kannanarviointia. Keräyksiä kohdennetaan erityisesti alueille, joilla tarve tiedolle on suurin. Keräystä ei ole mahdollista tehdä kaikilla susireviireillä joka vuosi.

DNA-analyysi on tärkeä lisä susikannan arviointiin, joka perustuu pitkälti susihavaintoihin ja pantaseurantoihin. Mikäli näytteitä on riittävästi, DNA-tiedolla saadaan tarkentuva kuva tietyn alueen susireviireistä, laumojen määrästä ja niissä olevien yksilöiden vähimmäismäärästä. Menetelmän antaman tiedon luotettavuuteen vaikuttaa näytteiden keruun kattavuus.

Kaudella 2020-21 DNA-analyysit tuotetaan sekä Turun yliopiston Evoluutiobiologian sovelluskeskuksessa että Luonnonvarakeskuksessa.

Keräysohjeet

Susien ulostenäytekeräys vuonna 2021 (Word, 23 kt)

Ohje susien ulostekeräykseen (Word, 4,1 Mb)

Haluatko ryhtyä DNA-näytekerääjäksi?

DNA-näytekeräykseen voi osallistua kuka tahansa luonnossa liikkuja.

1. Katso tallenne DNA-näytekerääjän koulutuksesta.

Uudet koulutukset järjestettiin lokakuussa 2021 verkkokoulutuksina. Koulutuksissa kerrotaan, kuinka pääset alkuun näytteiden etsimisessä ja keräämisessä. 

Tallenne DNA-näytekerääjän koulutuksesta (kesto n. 53 min, youtube.fi)

Lue läpi myös aiemmissa koulutuksissa tulleet kysymykset ja niiden vastaukset (pdf).

2. Ota yhteyttä alueesi keräysvastaavaan tai ryhdy sellaiseksi itse.

Kun olet tutustunut tallenteisiin ja keräysohjeisiin, ja haluat osallistua keräykseen jollakin alueista, ota yhteyttä alueesi keräysvastaavaan. Keräysvastaavalta saat lisäohjeet ja näytekeräyksen tarvikkeet.

Keräysvastaavia tarvitaan eri puolilta Suomea. Uusia vapaaehtoisia halutaan edelleen keräysvastaaviksi, vaikka alueen tai kunnan kohdalla olisi jo Luken tai Suomen riistakeskuksen henkilökuntaan kuuluvan nimi. Kullakin alueella voi hyvin toimia  1-3 keräysvastaavaa. Alueita lisätään listaan sitä mukaa kun uusia keräysvastaavia löytyy.

Keräysvastaavien tehtävä on koordinoida alueen keräystä yhdessä Luonnonvarakeskuksen kanssa. Keräysvastaava jakaa näytetarvikkeet, ottaa vastaan näytteet ja välittää ne laboratorioon. Jos tehtävä kiinnostaa sinua, ota yhteyttä Antti Härkälään (antti.harkala@luke.fi, 0295327314).

Suden DNA-keräysvastaavien ja lisätietojen antajien yhteystiedot 2021-2022

Päivitetty 28.10.2021

Riistakeskusalue, seutukunta/kunta Keräysvastaavat Organisaatio Puhelin Sähköposti
Etelä-Häme 
Etelä-Häme, Lounais-Häme Kari Aho Vapaaeht. 0405532170 jokilaani@rhy.riista.fi
Etelä-Häme, Urjala Sisko Hakala Vapaaeht. 0405104078 siskis.hakala@gmail.com
Etelä-Savo
Etelä-Savo, Mikkeli Veli-Matti Pekkarinen Vapaaeht. 045 14 88560 siipipeili@gmail.com
Kaakkois-Suomi
Kaakkois-Suomi, Lappeenranta Mia Valtonen Luke 0295322428 mia.valtonen@luke.fi
Kainuu
Kainuu Mari Tikkunen Riistakeskus 0294312239 mari.tikkunen@riista.fi
Kainuu, Kajaani Jyrki Leinonen Vapaaeht. 0447344569 jyrki.leinonen@kaisanet.fi
Kainuu, Sotkamo Juhani Voutilainen Vapaaeht. 0503547276 juhani.voutilainen@metsastajaliitto.fi
Kainuu, Kuhmo, Vartius Sabrina Logeais Vapaaeht. 0407468243 logeais.sabrina@gmail.com
Keski-Suomi
Keski-Suomi, Hankasalmi Arto Varis Vapaaeht. 0405347263 artovaris7@gmail.com
Keski-Suomi, Multia Johannes Lehtomäki Vapaaeht. 0408252567 johannes.lehtomaki@mhy.fi
Keski-Suomi, Konnevesi Pasi Poikolainen Vapaaeht. 0407641948 polliveikot@gmail.com
Oulu
Pohjois-Pohjanmaa Tapio Visuri Luke 0295322226 tapio.visuri@luke.fi
Pohjois-Pohjanmaa, Limingan seutu Jani Luosujärvi Vapaaeht. 0451141173 jani@luosujarvi.fi
Pohjois-Pohjanmaa, Limingan seutu Markku Halonen Vapaaeht. 0407314381 markku.lumijoki@gmail.com
Pohjois-Pohjanmaa, Rantsila Sari Mikkola Vapaaeht. 0447514242 mikkolasari8@gmail.com
Pohjois-Pohjanmaa, Siikajoki Matti Halonen Vapaaeht. 0405572781 ms.halonen@live.fi
Pohjois-Pohjanmaa, Nivala, Haapavesi Leena Kangas-Järviluoma Vapaaeht. 044 971 2883 lekangas@gmail.com
Pohjois-Pohjanmaa, Piippola Mikko Äijälä Vapaaeht. 0445118335 mikko.aijala@pimy.fi
Pohjois-Pohjanmaa, Utajärvi Pertti Hahtonen Vapaaeht. 0445826233 pertti.hahtonen@gmail.com
Pohjanmaa
Etelä-Pohjanmaa, Kauhajoki Jarmo Itäluoma Vapaaeht. 0503087261 jarmo.italuoma@gmail.com
Etelä-Pohjanmaa, Teuva Erkki Siljamäki Vapaaeht. 0405370144 erkksilja@gmail.com
Etelä-Pohjanmaa, Jurva Jukka Hautala Vapaaeht. 0405307107 jurva@rhy.riista.fi
Etelä-Pohjanmaa, Laihia Jari Kinnari Vapaaeht. 0503039744 jari.kinnari@gmail.com
Etelä-Pohjanmaa, Jalasjärvi Reijo Kalliosaari Vapaaeht. 0451217996 otso70@gmail.com
Keski-Pohjanmaa, Kaustinen Marko Rahkonen Vapaaeht 0400161361 marko.rahkonen@kaustinen.fi
Keski-Pohjanmaa, Kannus Juha Landin Vapaaeht. 0503569535 juha.landin@kpedu.fi
Keski-Pohjanmaa, Halsua Pekka Liedes Vapaaeht. 0407325550 pekka.liedes@halsua.fi
Keski-Pohjanmaa, Perho Sami Kortelainen Vapaaeht. 04523220856 samipetter@gmail.com
Pohjois-Häme
Pohjois-Häme, Akaa Milla Halme Vapaaeht. 0405854574 halmemilla@gmail.com
Pohjois-Häme, Virrat Tapio Luuri Vapaaeht. 0440 830 623 tapluu@phpoint.fi
Pohjois-Häme, Kuhmoinen Kari Laatikainen Vapaaeht. 0400122494 kari.laatikainen@hamk@fi
Pohjois-Karjala
Pohjois-Karjala, Lieksa Kari Karttunen Vapaaeht. 0503202530 aaponpuistikko26@gmail.com
Pohjois-Karjala, ent. Valtimo, Nurmes pohj.-osat Leo Korhonen Luke 0295322237 leo.korhonen@luke.fi
Pohjois-Karjala, Pielisen länsi-puoli Reima Ovaskainen Luke 0295322136 reima.ovaskainen@luke.fi
Pohjois-Karjala, Joensuu, eteläosat Olli Soininen Vapaaeht. 0500171714 olli.soininen@kolumbus.fi
Pohjois-Savo
Pohjois-Savo, Pielavesi, Maaninka Urpo Tolonen Vapaaeht. 0400704481 urpo.f.tolonen@luukku.com
Pohjois-Savo, Keitele Juha Savolainen Vapaaeht. 0405447769 keitele@rhy.riista.fi
Pohjois-Savo, Lapinlahti Katja Partanen Vapaaeht. 0505393333 katja_partanen@hotmail.com
Pohjois-Savo, Sonkajärvi, Lapinlahti, Rautavaara Leo Korhonen Luke 0295322237 leo.korhonen@luke.fi
Pohjois-Savo, Kiuruvesi Esa Leinonen Vapaaeht. 0407049684
Rannikko-Pohjanmaa  
Rannikko-Pohjanmaa, Närpiö John Berg Vapaaeht. 0400561343 narpes@rhy.riista.fi
Rannikko-Pohjanmaa, Pietarsaari Mattias Kanckos Vapaaeht. 0505939536 pedersore@rhy.riista.fi
Satakunta
Satakunta, Pohjois-Satakunta Pentti Vanhahonko Vapaaeht 0405540259 pentti.vanhahonko@nic.fi
Satakunta Antti Härkälä Luke 0505605715 antti.harkala@luke.fi
Uusimaa
Länsi-Uusimaa Henrik Rehn Vapaaeht. 0400183687 henrik.rehn@pp.inet.fi
Länsi-Uusimaa Tomas Randström Vapaaeht. 0440392020 vastranylandsjvf@rhy.riista.fi
Hyvinkää Hannu Järvenpää Vapaaeht. 0400107005 hannu.jarvenpaa@elisanet.net
Varsinais-Suomi
Varsinais-Suomi, Kemiönsaari, Salon seutu Mikael Sundberg Vapaaeht. 0407214052 mikael.sundberg@kolumbus.fi
Varsinais-Suomi, Paimio, Salon seutu Marko Laine Vapaaeht. 0409002951 marko@mikkolantila.fi
Varsinais-Suomi, Somero Jarkko Nyström Vapaaeht. 0509172935 somero@rhy.riista.fi
Varsinais-Suomi Antti Härkälä Luke 0505605714 antti.harkala@luke.fi
Lisätietoja keräyksestä
Koko maa Antti Härkälä Luke 0505605714 antti.harkala@luke.fi
Koko maa Olli Kursula Riistakeskus 0294312242 olli.kursula@riista.fi
Pohjanmaa Jaakko Alalantela Riistakeskus 0294312278 jaakko.alalantela@riista.fi
Pohjois-Karjala Pekka Uuksulainen Riistakeskus 0294312294 pekka.uuksulainen@riista.fi
Riistakeskuksen aluetoimistot Riistakeskus https://riista.fi/riistahallinto/alueet-ja-toimipisteet/